Kahvenin Faydalarını Diyetisyenimiz Aysu Bekci Yazdı

 

Kahvenin Kadınfit Süzgecinden Geçen Faydaları

 

Elbette biz Kadınfit ekibi olarak ürün ne olursa olsun onun bizi fit gösteren taraflarıyla ilgileniyor olacağız ancak sağlık ile ilgili olan ürünler hakkında sizin için bazı detaylara da gireceğiz.Kahvenin faydaları ile başlıyoruz.

Kahveden önce ne vardı diye merak ediyoruz doğrusu,biz bu yazıyı hazırlarken sitemizde satılan yüksek kalitede ince çekilmiş mis gibi yunan kahvemizi yudumlamaktayız,vazgeçilmez kahve keyfin faydaları ve dikkat edilmesi gereken hususları diyet uzmanımız Aysu Bekci aşağıdaki gibi dikkatimize sunuyor;

Günlük yaşamımızda oldukça sık içtiğimiz kahve,ilk olarak sabah bir fincan içildiğinde güne zinde ve enerjik başlamamızı sağlıyor.Bunu içindeki kafein,klorojenik asit ve diğer bileşenler sayesinde yapıyor.

Yunan kahvesi yüksek kaliteli bir kahvedir ve birçok ülke kahveleriyle birlikte dünyanın birçok yerinde ve güzel ülkemizde içilmektedir.

Kahve,potasyum, niasin, magnezyum , tokoferol ve fenol gibi antioksidan maddeler içerdiğinden hücre yenilenmesine,yaşlanmanın gecikmesine ve kanserojen maddelerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olur.

Kafein yağ yakımı için ideal bir maddedir ve kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Kafein vücutta yağ hücrelerine yağ yakımı sinyalleri göndermek için sinir sistemini uyarır.Ancak ortalama günde iki fincanın üzerine çıkılmaması tavsiye edilir.

Ara öğün olarak tercih edeceğiniz şekersiz sütlü kahve uzun süre tok kalmanızı sağlayarak,bir sonraki öğünde çok yeme ataklarınızın önüne geçecektir.

Kafein kanda adrenalin düzeyini artırır.Bu durum yoğun fiziksel efor için bünyeyi hazır hale getirmekte faydalıdır.Ancak diüretik etkisi göz önünde bulundurularak içilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre her gün bir fincan kahve tüketen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 7 daha düşüktür.Kadınfit.com sitesinde şeker hastalığı konulu yazılarımla da sizlere aydınlatıcı bilgiler vermeye devam edeceğim.

Çeşitli çalışmalar kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma oranının kahve içmeyenlere göre % 65 daha düşük olduğunu göstermektedir.

Parkinson hastalığı çok yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır.Bu hastalık üzerine yapılan araştırmalar kahve’nin içerdiği kafein’in hastalığa yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Günde 2 fincan kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur.

Kahve antikanserojen özellikleri gösteren polifenoller içermektedir.

Özetle kahveyi,şekersiz,kremasız,günlük sütle yada sade ve aşırıya kaçmadan tüketin.

Sağlıklı ve mutlu kalın,

Aysu Bekci

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir