Mesela ben teyzeme bir şey alırken zorlanırım,çünkü onun çok seçici bir yaklaşımı var alışveriş yaparken.İstemediği birşeye bakarken onu bırakıp diğerine geçeceğine ‘’HAYATTA ALMAM’’ şeklinde tepki veriyor,böylece siz o şeyi ona hediye olarak alan birisi olmadığınıza seviniyorsunuz.

Öyle zorki teyzeme hediye almak,çok seveceği bişey almaya çabalarken kötünün kötüsü bir hediye seçtiğim oluyor bazen,mesela en son kulakları üşümesin diye bandana gibi yünlü bir şey aldım.

Başına zorla geçirdim ve dehşetle gördüm ki,tam alın kısmına gelen işlemeler birer küçük boynuz gibi duruyor!.Öyle ki dalga geçmek için o şeyi almış olduğuma o an kendimi bile ikna ettim.

Fakat kardeşime bir şey alırken ne alırsam alayım hemen yüzü aydınlanır,aldığım o şey saçma sapan bişey bile olsa ondan çok yararlı bir şey elde etmeyi başarır,onu bir fırsat olarak görür.

Bir gün boyuna dolanan fırfırlı yünlü atkı gibi bişey almıştım da ondan kuş yuvası yapmıştı,hala vitrininde durur,harika bir şeydir.

Çevremde çok sayıda insan hediye verme ve alma konusunda tuhaf davranışlar sergiliyorlar ,ben bu davranışlardan bazılarını  kabullenmekte zorlanıyorum.

Bir defasında yurtdışından dönüşte bir arkadaşım kardeşlerine ve babasına hediye alırken aynen şu cümleyi kullandı ‘’Ah şimdi bunu alsam Erdener beğenmez,beğense bile Sevim in hediyesinden basit oldu bu, kızar valla konuşmaz benimle,babamı ise tamamen unuttum,adam geçen eli boş gittim diye demediğini bırakmadı’’….!

Bir diğer hatırladığım daha doğrusu unutamadığım konuşma da şöyle bir şeydi ‘’Meral in bana aldığı kazağı gördünüz mü,laf aramızda değiştirmeyi bile düşünmedim,o mağazanın bana hitap etmediğini bile düşünememiş,direkt kapıcının karısına postaladım,kadın dua etti bir işe yaradı hediye hahahaha’’

Düşünsenize o kazağı bende almış olabilirdim.Belki de almalıyımdım ki kapıcının karısının duasından ben de faydalanayım.Meral i kıskandımJ

Çok tuhaf gelen diğer bir konu da şudur,size hediye almak isteyen arkadaşınız vb size sorar ‘’bak zaten sana bir şey alacağım,söyle ne alayım sana’’….

Bu soru ile sık karşılaşıyorsanız daha öncesinden hazırlık yapmalısınız,o bana bu soruyu sorarsa şunu söylerim,öteki sorarsa bunu söylerim gibi..

Ben bu soruya karşılık hep ‘’kitap’’ istediğimi söylerim,hatta isim verdiğim bile olur,ama karşımdaki ‘’yahu kitabı kendin de alırsın ben başka bir şey alayım’’ deyiverir.

Buradan etrafımdakilerin kitap okumayan tipler olduğu gibi bir sonuç çıkarılabilir ama öyle değil,hem kitap okuyup hem kitabı hediyeden görmeyen bir kesim var,bu arkadaşlarım o kesimden.

Ben hediye alırken nasıl davranıyorum?

Onun neyi beğeneceğine önem vermemek aklımdan geçse de paketi açınca yüzünde saklayamayacağı ya da saklamaya gerek duymayacağı ifadeyi görmek istemediğimden dönüp dolaşıp beğeneceği bir şey almaya çalışırım.O nu iyi gözlemlediysem bu zor olmaz pek!

Paket açılırken yüzünde oluşan ifade kötüyse ‘’değiştirebilirsin’’ diye atılırım.

Eskiden doğum günümde arkadaşlar toplanıp bana hediyeler verirlerdi,bir yerlerde birşeyler yedikten sonra sıra hediye paketlerimi açmaya gelirdi.Hayatımda en utandığım anlar o anlar olurdu,çünkü büyük çoğunluğun ‘’off şimdi ne alsak’’dediklerini düşünür üzülürdüm.Parası olmayan arkadaşlarımın durumu beni daha çok utandırırdı.

Elinde bir demet ‘’unutmabeni’’çiçeğiyle gelen biri size en değerli hediyeyi almış demektir öyle değil mi?

Aslında temel olarak hediye karşılık beklemeden verilen şeydir.Hediyedir işte..sizden talep edilmemiştir..sizin yai alanın ya da oluşturanın takdir ettiğiniz bir şeydir.Hal böyle olunca zaten hediye güzeldir doğası itibarı ile,altındaki niyet itibarı ile,biri parasına kıymış ya da zamanını harcamış size değer vermiş ve o şeyi size almış getirmiş!..içinde ne olursa olsun daha paketi görür görmez size bir hediye verildiği için mutlu olmazmısınız?

Diğer tuhaf davranışların hepsi beklentilerden,geçmiş kızgınlıklardan,hediyeleştiğiniz o kişi ile aranızda her ne olup bitiyorsa ondan kaynaklanmaktadır.

Doğası bozulan herşey yanlış tepkimelere yol açar.

Hediyenin doğası birinin sizi sevindirmek istemiş olmasından kaynaklanan güzel bir şeydir,her hali ile negatiften uzak bir eylemdir.

En büyük hediyeyi annemden aldım mesela ben,herkesin beni kınayacağı bir yanlışımda beni bağrına bastı,affetti ve sahiplendi..ve babamdan aldım diğer büyük mirasımı; çok erdemli ve değerli bir adamın kızı olarak anılmak mirası..ve kardeşlerim farklıdır,abim akıllıdır,sözüne güvenilir ve duygusaldır,güçlüdür…ablam dünyanın en tatlı insanı benim meleğim,çocuksu bir narinliği olan bana dikiş dikerek giymediğim herşeyimin tadilatını yapan,sabırlı ,iyi bir arkadaş ve sabırlı bir dost ve zeki bir insandır.

Ailem bana hediye..bambaşka bir coğrafyada tamamen ailesiz ya da olmaz olsunlar diyebileceğim bir ailede de doğmuş olabilirdim.

Çok şükür bana verilene de verilmeyene de..

Sevgiyle

Pınar Bekci

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir