Maazallah imamın ‘’Nasıl bilirdiniz’’sorusunu kastediyor olsaydık zaten sizin nasıl bilindiğinizin siz nalları dikmiş olduğunuz için bir önemi olmayacaktı!.

Demek isterdim ama öldükten sonra yaşanacak sonsuz sınırsız hayatta,nasıl biri olduğunuzun HAK tarafından bilinen kısmı nasılsa onu yaşayacağız.

Az ya da çok etrafımızdaki insanlara kimliğimiz,karakterimiz hakkında ipuçları veririz.Ve bunların birçoğunun farkında olmadan bir yaşam sürdürüyor olabiliriz.Bu açıdan birilerinin sizin hakkınızda söyledikleri hoşunuza gitmese de öğretici olabilir.

Mesela ben kendimi girişken ve kararlı biri gibi görünüyorum zannederken 2010 yıllarında bir arkadaşımın ailesinin benim hakkımda ‘’utangaç’’dediklerini duyduğumda canım fena halde sıkılmış,karizmam çizilmiş,kulaklarım düşmüş ve aslında içten içe öfkelenmiştim.

Üniversitedeyken aptal bir Honda arabayla,diğerlerinin beyinsiz Caner dedikleri arkadaşıyla arabadan sarkarak gezen dönemin il emniyet müdürünün oğlu ve bizim sınıftan arkadaşım Abdülvahap ın ailesi benim için ‘’utangaç’’demiş!

O dönem aylık 5 milyon TL fatura kesen bir şirketi yönetiyorum ve o şirketin kurucu ortağıyım.Abdülvahap ın ailesi bana ‘’utangaç’’demiş! Onlar bunu iyi bir şey olarak söylediler kabul etmeliyimki benim işime gelmedi.

Günlük yaşantımızda hiçbirşey durduk yere yaşanmıyor,yüce öğretici bize bir şey öğretmek istediğinde bunu en iyi şekilde yapıyor!.

Benim bana ‘’utangaç’’denildiğinde bu bilginin bana ulaşmasını nimet olarak görüp kendimi incelemem gerekiyordu.Ama ben egosu yüksek biri olarak bunu reddetme yolunu seçtim ve takip eden yıllar bana buradan almam gereken dersi en iyi şekilde öğretti.Biraz acı bir öğrenme şekli olduğunu itiraf etmeliyim.

Meğer bir insan bir şeyi nasıl yapıyorsa diğer her şeyi öyle yapıyormuş!

Yani eğer ben utangaç isem ,demekki talepkar değilim,demekki çekingenim hayır diyemiyorum,demekki çekindiğim için atmam gereken adımı,söylemem gereken sözü söyleyemiyorum.

Eh peki ben nasıl geldim bu noktaya,nasıl başarılı olabildim iş hayatımda?

Cevabı basit,ben iş hayatımın hep bu şekilde olmasını istemiştim,kendi işim olacaktı,kendi kararlarımı kendim alacaktım ..ve öyle de oldu!..istediğim ve kanalize olduğum yolda yürüyebildim,ta ki bu düzeni sağlam olmayan temeller üzerine kurduğum için birer ikişer yıkılmaya başlayana kadar.

Milyon Tl lik fatura kestiğim müşterim bana ‘’çok kazanıyorsun,kriz var,biraz aşağı çek rakamları’’dedikçe ben ‘’olmaz bu iş ancak böyle yapılır,sen şu konularda iyileştirme yap’’diyemediğim için zararına işler yapmaya devam ederek,

Para kazanmakta iken konfor alanımdan çıkmayıp başka işlere yatırım yapmayarak,hatta yatırım yapmayarak!

İş hayatındaki başarının içteki başarıyla eş zamanlı artması ya da içteki başarının zaten mevcut olması gerekir tatminkar bir hayat için.Yoksa kurduğunuz yapı ne kadar büyük olursa olsun kürdandan yapılmış temel üzerine beton bina inşa etmişsiniz gibi yıkılıverir emekleriniz.

Ancak ne varki atalarınızdan gelen genlerinizde,anne karnındayken annenizden geçen bilgi akışında,doğduğunuz ortamda içsel gelişiminiz için sizi şanslı kılan bilgiler yoksa bunu size hayat öğretmek zorunda kalıyor ve ille de bazı yıkımlar yaşıyorsunuz.

Şems in dediği gibi ‘’İnsanoğlu denen varlık içte ve dışta yanarak sağlamlaşır,Hak beşeri bu şekilde mükemmelliğe eriştirmeye çalışmaktadır’’

Fakat dikkat edin ‘’Tam olduğunuzda’’bu defa da dünya işlerinin gerçekliğini keşfediyorsunuz ve artık yatırımınızın sonsuz hayat için olması gerektiğinin farkına varıyorsunuz.

Velilerin şirket CEO su olmamalarının sebebi budur.Onlar Mevlana nın dediği gibi ‘’Ölümümüzden sonra  mezarımızı yerde aramayınız,bizim mezarımız Ariflerin gönüllerindedir’’düşünce ve mertebesindedirler.

Bu yazının ana fikri ‘’Biri bize bizi tanımlayan bir şeyler söylediyse söylenenler iyi de olsa kötü de olsa birer nimettir,Hak bazen bir tv dizisinden,bazen arkadaşınızın dudaklarından,bazen düşmanınızın nefretinden seslenir bize,ama seslenir mutlaka,dinlemesini bilirsek ne ala!

Sevgiyle,

Pınar Bekci

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir