Size kendi ilişkimden yola çıkarak mutlu bir ilişkinin sırlarını anlatmaya çalışacağım.Dile kolay tam .. yaşımdayım!..Yaşımı söyleyeceğimi mi sandınız?! Hayatta olmaz ,çünkü ben genç görünümlü bir .. im.Beni enerjisiz biriymişim gibi görmenizi istemem.Sizleri çok önemsiyorum ve beni beğenip sevmenizi isterim.

Yıllar geçtikçe yokuşu çıkıp tepeye varırken çok yorulmuş oluyorsunuz ancak tepeden manzara çok güzel oluyor dostlar.

Neyse gelelim mutlu ilişkinin sırlarına.Mutlu bir ilişki,birlikte geçirilmiş yılların toplamından alınan bir ortalama ile ifade edilmeli.Yoksa her anı mutlu bir ilişki olur mu?.Olmaz tabii!.Hem olmasın da,kavga olsun ki barışmalar olsun,arada mutsuzluk olsun ki mutlu anlara sarılalım.Hayatta her şey zıt olanıyla var.Karanlık olmasa aydınlık ne demek bilir miydik?

Nihayet ilişki sırlarına gelecek olursak,

1-Kendinizi ona olan sevginize odaklayın,anlaşmazlıklarda ya da normal zamanlarda onu sevdiğinizi anımsayın,sevgi kalbinizi yumuşacaktır ve negatif duygularınız sönecektir.Mesela ben onu öldürecek kadar sinirlendiğimde bile ensesine düşen bir tutam kısa kıvırcık saçını anımsarım.

2-İlişkinizi başkalarının ilişkileriyle kıyaslayıp onların daha mutlu olduğunu düşünmeyin,zira onlar çok mutsuz iken siz mutluydunuz ama bu anları bilemezsiniz.Laf aramızda ben bu kıyaslama işini hayatta yapmam,benlik bir şey değil bu!

3-Lafı dolandırmayın,biz kadınlar bu işi pek sık yapıyoruz.İma ediyoruz,küsüyoruz.Bu çok rahatsızlık verici bir duygu,karşınızdaki zihninizi okuyamaz,direkt söyleyin derdinizi zamandan kazanın,rahatlayın.Mesela ben lafı dolandırma konusunda o kadar berbat durumdayım ki,bir noktada esas derdimi bile unutuyorum,onu kıvrandırıp beni ne kadar önemsediğini görene kadar kan revan içinde bırakıyorum zavallıyı.Sevmek bu mu!!??..Ama ben hem çok seviyorum hem de bunu yapıyorum…Gelin hep beraber bırakalım bu alışkanlığımızı ve mutlu bir ilişkinin en önemli sırlarından birini çözmüş olalım.

4-Birlikte zaman geçirip bir şeyler paylaşın.Genellikle insanlar işyerlerindeki ofislerinden birilerine aşık olurlar.Neden biliyor musunuz?Çünkü o kişiyi hem çok sık görürler,hem de birlikte zaman geçirdikleri için bir çok farklı açıdan bakma imkanı yakalarlar..Ben sevgilimi aynı ofiste çalıştığımız yıllarda bulmuştum..

5-Mutlululuğu kendinizde arayın.Yani o size iyi davrandıysa iyi,kötü davrandıysa kötü hissetmemek için yapacağınız şey hayatınızın tüm iplerini onun kayığına bağlamamanız ve bir hayatınızın olduğunu hatırlayıp kişisel yetenekleriniz için araştırma yapıp,yapmayı sevdiğiniz alanlara yönelmeniz demek bu.Siz iyi olmazsanız ne etrafınızdakiler iyi olur ne de siz..Ben kişisel yeteneklerimi iş hayatıma yansıtmaya biraz geç başladım.Aşk ile işi bir arada götürmekte zorlandım uzun yıllar.Ama şimdi doğruları biliyorum ve uyguluyorum.

6-Onu önemseyin.Onu önemsediğinizi söylemeyin bunu gösterin.Bu bir his durumudur.Gerçekten önemsiyorsanız bunu zaten hisseder.Bu noktaya dikkat edin.Onun zıtlıklarını sorun gibi algılamayın.İkinizde aynı olsanız ne sıkıcı olurdu..Mesela ben kararsızım ama sevgilim çok kararlı bir tip.Ben bir işe kalkışmadan milyon tane olasılık düşünürken o istediği sonuca odaklanır.Bu harika bir şey değil mi?

7-Aileleri hayatınıza karıştırmayın.Her ikinizin de birer ailesi var biliyorum.En önemli nokta ailelere karşı saygılı ve dürüst olmak.Ancak sizin birlikte olmanız lazım.Önce birbirinizin tadını çıkarmanız lazım.Annenizin onun hakkında ne düşündüğünü kendi akıl süzgecinizden geçirmeden uygulamayın,sevgiliniz bunu yapmıyorsa siz bu yönünüzle ona örnek olun ki o da bunu uygulamaya alışsın.Mesela ben kendi anneme onu nasıl anlatırsam o da öyle yorumlayacağı için güzel şeyleri anlatıp olumsuz şeyleri anlatmam,böylece olumsuz bir yorumdan da kurtulmuş olurum.

8-Sizden özür dilediyse uzatmayın.Her özür dilediğinde siz meseleyi daha da büyütürseniz özür dilemiş olmak onun için bir şey ifade etmeyecektir.Mesela ben kulakları kanayana kadar dırdır eder kantarın topuzunu kaçırdığımı fark edince de kızamık çıkarmaya başlarım.

9-Mükemmeli arama,çünkü sen de mükemmel değilsin.İnsanlar tesadüfen bir gün bir noktada kendilerinin farkına varırlar,örneğin hiç de mükemmel olmadıklarını,ne çok yerde ne çok hata yaptıklarını fark ederler.Hal böyle iken kimsenin mükemmel olamayacağını bilirsek rahatlarız ve buna göre bakış açımızı yeniden düzenleriz.Mesela ben hatalar yumağıyım,tek güvendiğim ve aynı zamanda hayatımın hatalarını yapmama vesile olan yönüm vicdanımdır.Ancak vicdan kavramı altı doğru önermelerle beslendiyse doğru çalışır.

10-Geçmişini sorgulamayın.Sizinde bir geçmişiniz var.Ona gelene kadar bir çok şey yaşadınız ve bunu değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey yok.Burada dikkat edilecek konu şu;geçmişindeki kişiler hala gündemde ise bunu doğru şekillerde sorgulayarak yol almak.Mutlaka gündemde olması gereken biri değil ise (çocuklarının annesi yada babası) gündemde olması sağlıklı değildir ve bunu dürüstçe ve açıkca konuşmalısınız.Bu konudaki tavrı size ışık tutacaktır.Sosyal medyada eski sevgililer ve eski sevgilinin olduğu topluluk ya da o topluluktan birilerini takip ediyorsa sizin üzüleceğinizi pek takmıyor demektir.Bunu açıkça lafı dolandırmadan sorun ve rahatsızlığınızı bildirin,vazgeçilmez olmadıkları halde takip etmeyi  sürdürüyorsa üzülerek söylemeliyim ki ya sizin rahatsızlığınızı dile getirme şeklinizde bir sorun var ya da ilişkinizde büyük problem var ve oturup ciddi ciddi düşünün derim.

Sevgilerimle,

Pınar Bekci

One reply on “Mutlu Bir İlişkinin On Sırrı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir