Sürekli erteliyoruz ya da aklımız bir şeye takılmış halde ne elimizdeki işe ne hayatımıza odaklanamıyoruz değil mi?Bu yazımızda bu konuda yapabileceklerimizi  narkoz etkisi başlığı altında  işleyeceğiz.

Oysa hayat gerçekten geçmekte ve siz yirmilerinde veya otuzlarında kendinizde gözle görülür bir değişim hissetmez iken kırkları biraz geçince yaşlanmanızın hızlanması söz konusu.Bu çok ciddi bir durum,ne yapmalıyız?

Şöyle bir durup,zor olsa da yaşam kalitemizi düşüren şeyleri tespit edelim önce.Bunların çok basit şeyler olup aklımıza bile getirmediğimiz detaylar olduğunu fark edeceksiniz.Eğer bunları düzenleyerek işe başlarsak yaşam kalitemiz artacak ve hayatı yakalama şansımız olacak.

Mesela arabanızın içindeki temizliğin yetersiz oluşu ve buna canınızın sıkılıyor olması ,cep telefonunuzun şarjının  çabuk bitmesi ve araçta bir şarj mekanizmasının olmaması,evinizin ya da ofisinizin soğuk olması ve üşüyor olmanız,gardrobunuzun sıkışık olması ve her sabah ne giyeceğim diye düşünürken vakit kaybetmeniz,ayakkabılarınızın çok olması ve ihtiyacınız olanı göremediğiniz için faydalanamamanız,bulaşık makinenizin arızalı olması,banyoda su kaçağı olması,geveze arkadaşlarınız ve onların çok konuşarak sizden çaldığı vakit,ertelediğiniz basit sağlık sorunları vb..Bu seçeneklerden bir memleketin yolları kadar uzun listeler oluşturulabilir.

Bunları birer ikişer çözün ,böylece bedensel huzursuzluğunuz giderilince zihinsel huzurunuzun yerine geldiğini göreceksiniz.

Daha da belirgin bir örnekle konuyu netleştirelim mi?

Hemen hemen hepimiz o ya da bu sebeple bir sağlık operasyonu geçirmiş,ya tamamen ya da kısmen uyuşturulmuşuzdur.Tamamen uyutulduğumuz bir ameliyat esnasında bir şey anlamayız ama bölgesel bir sedasyon yani uyuşturulma hali söz konusu ise şu duyguyu yaşamışsınızdır;mükemmel bir rahatlama,dünya batsa umurunuzda olmaması,gevşemiş bir vücut,sürekli bir sırıtma hali,mutluluk sarhoşluğu!.Kısacası bedeninizi,yaşam kalitenizi düşüren günlük basit sıkıntıları hallederek rahatlatıp konfora kavuşturun ve düzgün düşünebilmeye başlayın. İşte buna ‘’narkoz etkisi’’diyoruz.

Konforlu bir hayat,bedenler daha rahat!

Sevgiler

Pınar Bekci

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir