Sıkça Sorulan Sorular

SİPARİŞ

1-Siparişim elime kaç günde geçer?

Vermiş olduğunuz siparişler, siparişin verildiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Sipariş etmiş olduğunuz ürünler resmi tatil ve pazar günleri dışında kalan tüm günler (Cumartesi yarım gün) teslim edilebilmektedir.

2-Siparişlerimin durumunu nasıl öğrenebilirim?

Sipariş ve Teslimat Takibi Satın almış olduğunuz ürün/ürünlerin siparişden teslimata kadarki tüm aşamalarını “Sipariş Takibi” adımından takip edebilirsiniz. Ayrıca gerekli durumlarda siparişinizin durumu hakkındaki bilgiler sistem tarafından otomatik olarak tarafınıza mail yoluyla bildirilecektir. Bunun dışında  0533 7129283 nolu telefondan Müşteri Hizmetleri Servisimizle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

3-Siparişimin kargo bedeli nedir?

75 Lira ve üzeri tüm kargolarınız bedava,75 Liranın altındaki siparişlerinizin kargosu sabit 5 Liradır


TESLİMAT

1-Teslimat şartları nelerdir?

Türkiye’nin her yerine Satış ve Teslimatı sağlayabilmekteyiz. Vermiş olduğunuz siparişlerinizin teslimatları PEU DAĞITIM VE PAZARLAMA DIŞ TİC LTD ŞTİ  güvencesi altında anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları tarafından yapılmaktadır.

Teslimatlar sipariş sırasında belirtmiş olduğunuz teslimat adresinde size veya sizin tarafınızdan belirlenmiş olan 2. kişiye (Sadece kimlik ibrazı karşılığı) yapılmaktadır.

Hafta içi saat 17:00 e kadar Cumartesi ise yarım gün olacak şekilde vermiş olduğunuz siparişler, ürünler stokta ise aynı gün işlem görürler. Bu saatlerin dışında verilen siparişler ilk iş günü içinde işleme alınırlar. Vermiş olduğunuz siparişler, siparişin verildiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Sipariş etmiş olduğunuz ürünler resmi tatil ve pazar günleri dışında kalan tüm günler (Cumartesi yarım gün) teslim edilebilmektedir.

Kargonuzu mutlaka kargo görevlisinin yanında açınız. Eğer ürününüz size hasarlı olarak geldi ise lütfen kargo görevlisine hasarlı ürün tutanağı hazırlatınız ve bizimle telefon veya E-mail yoluyla iletişim kurunuz. Yada bu tutanak ile birlikte ürün ve/veya ürünleri faturaları da yanında olarak, bize geri gönderebilirsiniz. Ürünler bize ulaştığında sorun en kısa sürede çözülerek yeni ürünleriniz kargo ücretleri tarafımızdan karşılanılarak size tekrar gönderilecektir.

Kargo ile teslimi yapılan siparişler eğer farklı bir fatura adresi belirtilmemişse, tamamı faturaya göre ve faturası ile birlikte kargo firmasına teslim edilmektedir. Siparişinize göre oluşturulan faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşeti içinde size ulaştırılmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve faturanın teslimi isteyiniz. Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve durumu “Müşteri Hizmetleri” bölümünden veya telefonla bize bildiriniz. En kısa zamanda aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size yollanacaktır. Eğer fatura adresi olarak farklı bir adres belirtmişseniz kargonuz size irsaliye ile ulaştırılacak, faturanız ise belirtmiş olduğunuz fatura adresine posta yoluyla ayrıca gönderilecektir.

Sipariş ve Teslimat Takibi Satın almış olduğunuz ürün/ürünlerin siparişden teslimata kadarki tüm aşamalarını “Sipariş Takibi” adımından takip edebilirsiniz. Ayrıca gerekli durumlarda siparişinizin durumu hakkındaki bilgiler sistem tarafından otomatik olarak tarafınıza mail yoluyla bildirilecektir. Bunun dışında 0533 7129283 nolu telefondan Müşteri Hizmetleri Servisimizle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.


İADE VE İPTAL

1-Siparişim elime geçtikten sonra iade edebilir miyim?

Satın aldığınız ürünü, siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 10 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünler kullanılmamış ve paketi zarar görmemiş olmalıdır.

İlk adım olarak ürün iade formunu doldurunuz.Bu form tam olarak doldurulmalıdır. En kısa sürede cevap verilecektir.

2-Siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişinizi iptal edebilmek için; “Siparişlerim” sayfasından iptal etmek istediğiniz ürünlerin bulunduğu siparişinizi seçmeniz ve iptal linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

İade kargonuz Kadinfit e ulaştıktan sonra size bir bilgilendirme e-postası veya sms i gönderilir. Ürün kontrolü tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde, ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza para iadesi yapılır.

İade işleminiz yapıldığında e-mail ve SMS ile bilgilendirilirsiniz.

3-Ürün iadesini yapacağım adres neresi?

Ürününüzü aşağıdaki adresimize iade edebilirsiniz;

PEU Dağıtım ve Pazarlama Dış Tic Ltd Şti

Adres: Oruçreis mah.Tekstilkent ticaret merkezi  B10 Blok No:56 Esenler, İstanbul

  1. +90 533 7129283


ÖDEME SEÇENEKLERİ

1-Ödememi nasıl yapabilirim?

Ödemenizi seçeneklerde bulunan banka kredi  kartınızla yada bilgilerini verdiğimiz banka hesap numaralarımıza  gönderebilirsiniz.

2-Kredi kartım ile taksitle ödeme yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz.Satın alma işleminin son aşamasında kredi kartınızın ait olduğu bankayı ve kart tipinizi seçtikten sonra “Ödeme Seçenekleri” bölümünden istediğiniz taksit adedinizi belirleyebilirsiniz.

Kullanığınız kredi kartınıza göre, eğer taksitli alımınızda vade farkı olacaksa, ödeme yapacağınız tutar vade farkı sebebi ile artacaktır. Bu tutar ön bilgilendirme ve mesafeli satış sözleşmenizde yer alan tabloda yer alacaktır. Kargo ücreti de vade uygulanarak taksit yapılan toplam sipariş tutarınızın içerisinde yer alacağı için taksitlendirilecektir.

10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’teki değişiklik gereği,  taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.