Buna benzer yazıları okumuş,anlamış ama hayata geçirememiş olabilirsiniz,bunu bende yaşadım.Hatta bu konuda bir kitap alıp okuduğumu hatırlıyorum.

Zor insan size kendinizi kötü hissettiren ve bunu sıklıkla tekrarlayan insandır ve onu değiştiremeyeceğinizi anladığınızda bir çok kadim bilgiden belki güvenilir bir dost tavsiyesinden yola çıkarak kendinizi değiştirmeye çalışırsınız.

Fakat yine de kanatlarınız o zor insan tarafından kırılmaya kanamaya devam etmekte olabilir.

İşin doğrusu yaradılış mucizesindedir.Yani karşındaki kişinin yaratılışında,mecazi anlatımla tarifinde kullanılan malzemelerin miktarındadır.

Bunu bildikten sonra geriye kabullenmek kalır.Kabullenince savunma mekanizmalarınızı indirirsiniz,hatta belki onun adına biraz daha iyimser olmuşsunuzdur.Çünkü bakış açınız değişmiştir.

Kendinizi değiştirmekten kastımız budur.’’gerçeği bilmekten kaynaklanan  ‘’bakış açısı değişikliği’’

Bakış açısı öyle ha deyince değişmez!Bunun için bilgi gereklidir,bilgiyi araştırararak bulursunuz,araştırmayı da merak doğurur.

Siz sakince umursamadan meraksız bir hayat yaşıyorsanız zaten etrafınızda olup da ortalama bir insana ‘’zor’’ gelen bir insan türü olmaz,yani siz onu ‘zor insan’’olarak görmezsiniz.Umursamamaktasınızdır ve uyuşukluk her yanınızı sarmıştır.

Bu durumda sorun yaşamak sizi bu sorunu çözebilmek için meraklı olmaya,merak da araştırmaya iter.Araştırdıkça bilgiye ulaşırsınız,bilgi ise sizi güçlü kılar!.Güçlenince resmin tamamını görürsünüz.

Daha özlü bir anlatımla kocanız Mehmet çok asabi ve sık sık  panikleyen biri ise meselenin özü şudur;

-Eniştemiz Mehmet in tarifinde Tasavvuf inancına göre insanı oluşturan mana (esma-ül hüsna) terkibinde ‘’El-Celil’’manasının ağır basmasındadır.Tasavvuf inancının dışında bir anlatımda ise,enişte Mehmet,karakter olarak asabi bir adamdır!

Bu durumda sizin yapacağınız şey kocanızın bu gerçeğini kabullenip onun bu tür davranışlarının sizin hangi yüzünüzü yansıttığını farketmeye çalışarak işi katlanılırdan eğlenceliye,keşfe çevirmeniz olur.

Çünkü kainatta herşey TEK dir ve diğer her şey sizin yansımanızdır.

Sevgiyle,

Pınar Bekci

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir